Kaynak Kod Analizi

Verkosis Bilgi Teknolojileri olarak geliştirilen yazılımların S.O.L.I.D. prensibi esas alınarak kaynak kod analizini gerçekleştirmektedir.  Verkosis olarak yazılımların “Clean Code” prensibine uygunluğu kontrol edilmektedir. Clean Code güvenli, güvenilir ve bakımı kolay /sürdürülebilir yazılımı sağlayan kodlar için bir standarttır.  Verkosis olarak kaynak kodunuzdaki sorunları ve olası sorunları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple kaynak kodunuz otomatik test ve manuel kod incelemesinden geçerek statik ve dinamik kod analizi gerçekleştir.

İş sürecimizde CI/CD kanallarınıza dahil olarak veya bağımsız olarak gerçekleşir. Testlerimizde yaygın olarak;

  • GitHub,
  • Bitbucket
  • Azure DevOps,
  • GitLab depoları üzerinden çalışmaktadır.

Clean code uyumluluğumuzda Verkosis olarak ne amaçlamaktayız ?

  1. Readability: Temiz kodun okunması kolaydır. Bu beraberinde ilerleyen süreçlerde kendiniz de dahil herkesin kaynak kodu hızlı bir şekilde anlayabileceği anlamına getirir. Sonuç olarak kaynak kodu kavramak için gereken süreyi azaltarak daha hızlı geliştirme ve hata ayıklama sağlar.
  2. Maintainability: Kaynak, yazıldığından daha sık okunur. Temiz kod yazdığınızda, yazılımın bakımını yapmak ve zaman içinde genişletmek daha kolay hale gelir. Bu, projelerin sıklıkla geliştiği ve büyüdüğü yazılım geliştirme yaşam döngüsünde çok önemlidir.
  3. Collaboration: Temiz kod işbirliğini teşvik eder. Kodunuz temiz ve iyi düzenlenmiş olduğunda, diğer ekip üyeleri üzerinde etkili bir şekilde çalışabilir. Bu, görevleri bölmeyi ve kod tabanının farklı bölümlerinde eş zamanlı çalışmayı kolaylaştırır.
  4. Bug Reduction: Temiz kod, hataların ortaya çıkma olasılığını azaltır. Anlaşılması zor olan kod, değişiklikler veya geliştirmeler sırasında hatalara daha yatkındır.
  5. Efficiency: Temiz kod verimli koddur. Gereksiz işlemlerden ve karmaşıklıktan kaçındığı için genellikle daha hızlı çalışır ve daha az kaynak kullan

 

Hizmet Talebi

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Talep Edilen Hizmet